Menu
Silmaarsti ehk oftalmoloogi tööülesanneteks on silmatervise hoidmine, haiguste ennetus, haiguste diagnoosimine ja ravi. Silmaarst tegeleb nii väikelaste kui ka täiskasvanud patsientide silmatervisega.
Esimene silmaarsti poolne läbivaatlus toimub tavaliselt väikelapsel sünnitusmajas, millele järgneb kaebuste puudumisel esimene arsti visiit 3-aastaselt silmaarsti kabinetis.
Edasine silmade tervise jälgimine silmaarsti juures toimub eelkooliealistel lastel, kellel esineb lapsevanema kaebusel või perearsti nägemusel vajadus silmaarsti konsultatsiooniks võimaliku silmamure varajaseks avastamiseks ja raviks. Just väikelaste seas on väga oluline probleemile õigeaegselt lahenduse leidmine – olgu selleks siis nn. laisa silma ravi silma kinnikatmisega, või õigeaegne prilliretsepti väljastus ja prillide kandmine! Hilisemas eas, mil silm on juba välja kavanud, on laisa silma ravi pea olematu.
Edasine silmaarsti vastuvõtusagedus oleneb patsiendi kaebustest – alates 40ndatest eluaastatest tuleks silmaarsti vastuvõtul käia kaebuste puudumisel kord paari aasta tagant, teostamaks nii nägemisteravuse kui ka silmade üldtervislikku kontrolli. Tavaliselt just selles aastakümnes tunnevad inimesed ka esimest vajadust lähidistantsil väiksema teksti lugemisel prillide järele – nn. käed jäävad lühikeseks.
Hilisemalt tuleks kindlasti silmade tervisele suuremat tähelepanu pöörata 60+ vanuses, kus silmaarsti vastuvõtul võiks patsient käia kaebuste puudumisel 1x aastas. Vanuse kasvades võivad suureneda ka silmahaiguste ilmnemise ohud ning ka seal on õigeaegne muutuste avastamine olulise tähtsusega silmatervise hoidmises.
Pärilikena esinevatest haigustest on enim ohtu omav haigus glaukoom – ehk rohekae, mis tihti algab ilma sümptomiteta, kuid ravi puudumisel kahjustab silmapõhja ning kaasneda võib silma pimedaks jäämine. Ka antud haigusesse haigestumise risk suureneb 40+ eluaastatel ning seetõttu kui on suguvõsas eelnenud glaukoomi, on kontroll esmavajalik ennetamaks haiguse kiiret ja ootamatut kulgu.
Silmahaigustest enim tuntum on kindlasti ka tihti üksnes vanusega seostatav hall kae – ehk katarakt. Halli kae õigeaegne diagnoosimine aitab tagada õigeaegse operatsiooni läätsevahetuseks ning patsient saab jätkata täisväärtuslikku igapäeva elu.
Samuti on väga oluline diabeeti põdevate patsientide regulaarne silmaarsti külastus, kuna haigusega kaasnevad silmapõhjamuutused on kiiresti levivad ja võivad tekitada tõsiseid tüsistusi silmantervises.
Silmaarsti tööülesannete hulka kuulub ka sõidukijuhi tervisekontrolli raames teostatav nägemis – ja silmakontroll, samuti erinevad relvaloa, tööohutus jms tervisekontrollid, mis on vastavalt EV kehtivate seadustega reguleeritud ja vajavad silmaarsti fikseeritud otsust.
Silmaarstide tööülesannete hulka kuulub ka väikelaste prilliretsepti väljastamine kuid täiskasvanute prilliretseptide väljastamisega tegeleb ka nägemisteravust hindav spetsialist – optometrist!
Meie silmaarstide ühine prioriteet on hoida silmade tervist, ennetada silmamuresid ning töötada koos – Sinu Silma Rõõmuks!
Tervisekeskus Silmarõõm OÜ / Swedbank EE192200221064731204
Registrikood: 14089245
KMKR nr: EE101897264
Keskväljak 7, Jõhvi 41531 Ida-Virumaa
info@silmaroom.ee
+372 638 0003